Kategorie
Bez kategorii

Rwa Kulszowa co to?

Główne objawy?

Typowe objawy rwy kulszowej są intensywne od pośladków po uda, a nawet całego ciała, często „naelektryzowany” ból. Ból ten można uśmierzyć przez rehabilitacje nad morzem. Ból spowodowany jest także pobudzeniem struktury nerwowej przez krążek międzykręgowy lub inne zagmatwane objawy podobne do rwy kulszowej, takie jak Zwiększa napięcie mięśniowe nerwu kulszowego, który stymuluje pośladki, np. Mięsień gruszkowaty zwany „zespołem gruszkowatym”.

Cele leczenie przez pobyty rehabilitacyjne nad morzem w rwie kulszowej :

  • zmniejszenie ucisku na korzeń -poprzez „optymalne” ustawienie kręgosłupa, stosując odpowiednie ćwiczenia oraz pozycje ułożeniowe w stanach ostrych
  • rozciąganie mięśni, przeciwdziałanie przykurczom mięśniowym (m.in. m biodrowo-lędżwiowego, mm kulszowo-goleniowych)
  • masaż, punkty spustowe
  • stosowanie ćwiczeń wzmacniające gorset mięśniowy w zależności od stanu pacjenta, w stanach podostrych ćwiczenia izometryczne mm brzucha, w zespołach przewlekłych ćwiczenia „Core stability”
  • przywracania prawidłowej postawy pacjenta, siedzenia, oraz podnoszenia ciężarów w sposób jak najbardziej ergonomiczny dla naszego kręgosłupa

Kiedy dolegliwości łagodzą ćwiczenia przeprostne kręgosłupa?

Osoby, które czują się zrelaksowane podczas stania lub chodzenia, powinny stosować ćwiczenia rozciągające nadmiernie. Dzięki fizjoterapii w podczas turnusów rehabilitacyjnych nad morzem pfron możemy pożegnać się bólem. Dlaczego tak się dzieje? Podczas chodzenia i stania kręgosłup lędźwiowy wygina się do przodu, zmniejszając w ten sposób nacisk na krążek międzykręgowy i stymulując strukturę nerwową. Kiedy siadamy, miednica i kręgosłup lędźwiowy wyginają się do tyłu, powodując zwiększone podrażnienie korzeni nerwowych.

Kiedy stosować wczasy zdrowotne nad morzem – ćwiczenia ze zgięciem kręgosłupa?

Ćwiczenia zginania będą stosowane u osób, które nasilają ból podczas stania i chodzenia i mogą złagodzić ból siedząc, zwłaszcza pochylając się do przodu. Dlaczego tak jest? W pozycji siedzącej kręgosłup jest okrągły, a przestrzeń międzykręgowa na tylnej stronie jest otwarta, co zmniejsza nacisk na „wystający” krążek po tej stronie. Podsumowując, wybierając „odpowiednie” ćwiczenie na rwę kulszową należy wziąć pod uwagę mechanizm powstawania bólu, który w tym przypadku stymuluje zakończenia nerwowe.

Kiedy nasz stan jest już na tyle dobry że możemy wrócić do poprzedniej aktywności zadbaj o odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego w siedzeniu, warto zainwestować tutaj w wczasy rehabilitacyjne, gdzie leczenie przyniesie ci komfort w szczególności osobą spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej.