Kategorie
Bez kategorii

WE DWOJE- ANDRZEJKI POMYSŁY

Andrzejki czyli wigilia Świętego Andrzeja, patrona Grecji, Szkocji i Rosji. Jest to nieoficjalne święto przypadające każdego roku w noc z 29-tego na 30-stego listopada. Kojarzone z tematyką ezoteryczną i wróżbami jest to ostatnia szansa na huczną zabawę przed adwentem. Kiedy myślimy o Andrzejkach zazwyczaj pierwsze co nam przychodzi do głowy to wróżby z wosku dotyczące naszego życia uczuciowego. Geneza wróżb andrzejkowych według uczonych miała miejsce w starożytnej Grecji tak więc dzień ten ma wyjątkowo długą historię w naszej kulturze. W Polskiej literaturze pierwsze wzmianki przepowiadania naszej romantycznej przyszłości datuje się na 1557 roku autorstwa Marcina Bielskiego.

Niewiele osób wie, że Andrzejki nad morzem były domeną wieszczenia miłosnych podbojów przez kobiety. Kawalerowie z kolei wróżyli w wigilię Świętej Katarzyny w nocy z 24-tego na 25-tego listopada. Dawniej traktowano owe proroctwa bardzo poważnie z wręcz liturgicznym podejściem. Choć trzeba przyznać, że ciężko traktować poważnie pieczenie pierożków przez panny, wyłożenie wszystkich naraz na stole i oczekiwanie na to, którego pierożka pies zje pierwszy. Pierożek zjedzony pierwszy będzie oznaczał iż Panna, która go przygotowała wyjdzie za mąż pierwsza z grona uczestniczek wróżb. Przepowiednia ta miała też różne wariacje jak na przykład placek ziemniaczany zamiast pierożka. Jedno jest pewne, największym wygranym był tu pies dostający smakołyki.

Tak więc dawniej Andrzejki były utożsamiane jako święto dla singli. Dziś jest to raczej rodzaj zabawy ‘z przymrużeniem oka’, które mogą być też traktowane jako drugie walentynki, ale z pewną dozą tajemniczości. A może lepiej pasowałby opis andrzejek jako skrzyżowanie walentynek nad morzem z Halloween? Załóżmy więc, że mamy już naszą ‘drugą połówkę’ i chcemy spędzić razem czas w ostatnią noc listopada?

Możemy pokusić się o romantyczny wieczór w domu. Kolacja przy świecach i winie to sprawdzony pakiet dla dwojga. Zmysłowy nastrój może być wzbogacony tradycyjnymi wróżbami z wosku oczywiście lanego przez ‘dziurkę od klucza’, która zabawi nas swoimi przewidywaniami.

Dla tych, którzy szukają okazji na krótki wypad ‘we dwoje’ świetnym pomysłem będzie wyjazd do ośrodka SPA nad morzem lub zorganizowany bankiet. Multum ofert oferujących pobyt tematyczny to zawsze świetna wymówka na oderwanie się od codziennej rutyny w niesprzyjającej aurze, który naładuje nas energią przed gorączkowymi przygotowaniami świątecznymi. Relaks w strefie wellness połączony z zabawą tematyczną zapewnią wspaniałe wspomnienia!