Kategorie
Bez kategorii

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Ferie zimowe, czas beztroskich zabaw i „białego szaleństwa”. Wojna na śnieżki, narty, snowboard, łyżwy czy kulig. Ciepłe wspomnienia z ‘zimowych’ wakacji zawsze przywołują wspomnienia miękkiego śniegu na którym robiliśmy ‘aniołki’ czy upadek na nartach zamortyzowany przez biały puch. Gdy nasi rodzice odpoczywali w domu lub w spa nad morzem, pomimo mroźnej pogody dzieciaki przy aktywności w trakcie zimowych wyjazdów takich jak ferie zimowe nad morzem mają nam zapewnić wypieki na twarzy i zastrzyk adrenaliny. Warto jednak pamiętać, że w tej porze roku, w której nasz kraj ma szczęście zwyczajowo zapełniać się śniegiem trzeba pamiętać o bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych.

Z najprostszych porad o których potrafimy zapomnieć to odpowiednie ubranie. Ciepła czapka jest ważniejsza niż prezentowanie efektownej fryzury, co potrafi się przydarzyć tym, którzy cenią ponad wszystko styl. Dzieci narzekające na niewygodne, grube rękawice będą bardziej niezadowolone w przypadku odmrożenia palców. Najnowszy model obuwia sportowego sygnowany przez gwiazdę sportu również nie zastąpi ciepłych butów sięgających za kostkę, które zapewnią nam suche skarpetki. Dłonie i stopy to części ciała przez które ‘ucieka’ najwięcej ciepła z naszego organizmu doprowadzając do wychłodzenia. A kto chciałbym leżeć w łóżku z herbatą podczas gdy za oknem nasi znajomi i rodzina szaleją na stoku czy oddają się innym atrakcjom typowym dla tej pory roku?

Osobom dorosłym warto przypomnieć, że ‘alkohol rozgrzewa’ to mit. Może i zapewni nam chwilowe uczucie ciepła spowodowane przyjęciem mieszaniny z niższą czy wyższą zawartością etanolu, jednak alkohol rozszerza nasze naczynia krwionośne co powoduje spadek temperatury wewnętrznej. Znacznie lepszym sposobem będzie wypicie ciepłego napoju tak idealnego w zimę jakim jest herbata. Najlepiej z imbirem, cytryną i miętą. Kto mógłby się oprzeć parującemu kubłowi takiego napoju przy ujemnej temperaturze? Także warto przemyśleć fakt by rozgrzać się ruchowo przy pływaniu w aquaparku lub leżakowaniu w jacuzzi w strefie wellness gdy wyjechaliśmy na ferie nad morzem hotel z basenem.

Jeśli mówimy o ‘białym szaleństwie’ zazwyczaj przychodzą nam do głowy narty czy snowboard. Tu warto zauważyć, że inwestycja w dobrej jakości kask jest kluczowa. Miękka czapka nie uchroni naszej głowy przed urazem. Warto też pamiętać, że tak podstępnie miękko wyglądający śnieg na stoku potrafi być oblodzony lub skrywać za swą cienką warstwą kamienie. Nie ważne czy jesteśmy początkujący czy doświadczeni, w chwili upadku mamy takie same szanse na uszczerbek na zdrowiu.

Rzucanie śnieżkami. Beztroskie wspomnienie, które towarzyszy każdemu, kto wraca myślami do dziecięcych lat w czasie zimowym. A teraz przyznajmy się. Kto z nas nie znał ‘mądralińskiego’, który obtaczał w śniegu kamień by taką niespodziankę zaserwować koledze czy koleżance? Warto też pamiętać, że nawet sam śnieg potrafi sprawić ból dlatego przestrzegajmy najmłodszych by nie ukrywać w śnieżkach ‘niespodzianek’ i  nie celować w twarz. Taki zdrowy rozsądek, który stanie się jasny dla tych, którzy mieli wątpliwą przyjemność przekonać się na własnej skórze jak to boli.

W okresie zimowym wybieramy się często w podróż na hotel nad morzem all inclusive by zwiedzieć morze oraz pojeździć na łyżwach. Oprócz oczywistego przypomnienia by nie wjeżdżać w innych, trzeba powiedzieć byśmy jeździli jedynie po kontrolowanych lodowiskach, najlepiej sztucznych. Złudna grubość lodu może okazać się nawet śmiertelna!

Podczas zimowych ferii starajmy się przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nosić ciepłe ubrania. Wspaniały czas zabawy może szybko zamienić się w przykre wspomnienia, których skutek możemy odczuwać przez całe życie.

Na koniec pozostało życzyć w te ferie zimowe odmrożonych uszu!

Oczywiście tylko w przenośni, pamiętajmy o czapkach!